NAJNOWSZE WYDANIE KWARTALNIKA
19.03.2024 Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS EXPO 2024
W dniach 19-20 marca 2024 odbędzie się druga edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS EXPO, najważniejszego wydarzenia w branży laboratoryjnej w Polsce. Targi zgromadzą osoby decyzyjne oraz profesjonalistów pracujących w różnego rodzaju laboratoriach, działach kontroli jakości, działach R&D, uczelniach wyższych i placówkach naukowo-badawczych.
Czytaj więcej
12.04.2021 IV Ogólnopolska Olimpiada Krystalograficzna
W kwietniu ruszają eliminacje do IV Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej. Głównym organizatorem jest Komitet Krystalografii PAN, a współorganizatorzy to: Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.
Czytaj więcej
12.04.2021 Stowarzyszenie Navicula
W tym roku wszystkie okładki „Analityki” zdobią prace autorstwa dzieci autystycznych ze Stowarzyszenia NAVICULA. Zachęcamy do kupna kompozycji lub wpłacania darowizn, które z pewnością wspomogą działania na rzecz podopiecznych.
Czytaj więcej
Zestaw uchwytów do mikronaczynek produkcji Radwag
Mikronaczynka to naczynia laboratoryjne o niewielkich gabarytach i małej masie, między innymi probówki, kolby, fiolki itp. Aby umożliwić ich wygodne ważenie w stabilnych warunkach i pod dowolnym kątem, firma Radwag opracowała zestaw specjalnych uchwytów. Stabilne warunki pomiaru w komorze ważenia są efektem zastosowania dedykowanych owiewek, które wchodzą w skład zestawu, a na wybór kąta nachylenia mikronaczynka pozwala regulowany uchwyt. Zestaw uchwytów do mikronaczynek gwarantuje ergonomię pracy w laboratorium i ogranicza do minimum ryzyko zanieczyszczenia próbek podczas ich aplikacji. Zestaw uchwytów do mikronaczynek jest dedykowany
do następujących mikrowag produkcji Radwag:
- XA 5Y.M,
- XA 5Y.M.A.
W zestawie znajduje się sześć uchwytów wykonanych ze stali nierdzewnej.
Czytaj więcej
Spektrometr fluorescencji rentgenowskiej PI-300 XRF
Prezentujemy w pełni polskiej produkcji spektrometr fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją energii ED, dedykowany głównie do oznaczania zawartości pierwiastków w cieczach, proszkach, próbkach stałych na przykład w paliwach, smarach i olejach. Producentem jest polska firma POLON IZOT. Zastosowanie spektrometru pozwala w bardzo krótkim czasie oznaczyć zawartość siarki w paliwach lub profil składu pierwiastkowego, na przykład zawartość S, Ca, Zn, Cu, Fe, Ni, Cr, V i innych pierwiastków w olejach. Może być wykorzystany do szybkiej diagnostyki silników i maszyn, z których pochodzi badana próbka. Spektrometr PI-300 XRF ma unikalną cechę – pomiar próbki bezpośrednio w pojemnikach do ich przechowywania, pobierania, co przyśpiesza i ułatwia prowadzenie pomiarów. Spektrometr jest samodzielnym urządzeniem sterowanym poprzez intuicyjny interfejs dotykowy, stopień ochrony IP54, jak również spełnia wymagania Państwowej Agencji Atomistyki w zakresie wymagań dla sprzętu wykorzystującego promieniowanie jonizujące. Urządzenie nie wymaga zezwoleń na użytkowanie. Wszystkie wyniki zapisywane są w bazie danych, umożliwiając śledzenie trendów, generowanie raportów z badań oraz eksport wyników na urządzenia przenośne. Spektrometr fluorescencji rentgenowskiej PI-300 XRF spełnia zalecenia norm: - PN-EN ISO 8754, - ASTM D7751-16, - ASTM D7343-12, - ASTM D4284-08a.
Czytaj więcej
Mętnościomierze laboratoryjne
Firma WTW oferuje do sprzedaży dwa typy mętnościomierzy: - Turb® 750 IR ze światłem podczerwonym (LED), zgodny z normą DIN EN ISO 7027-1, - Turb® 750 T z lampą wolframową, zgodny z normą US EPA 180.1. Oba typy mętnościomierzy dostarczane są z zestawem kalibracyjnym, uniwersalnym zasilaczem sieciowym 90–250 V, sześcioma pustymi kuwetami i oprogramowaniem Turb® Data. Przyrządy zapewniają bardzo dokładny pomiar mętności w zakresie 0-1100 FNU/NTU z automatycznym przełączaniem zakresu pomiarowego. Procedura IPRC (ang. Intelligent Reproducibility and Plausibility Check), czyli inteligentna kontrola powtarzalności i wiarygodności, przeprowadza szybkie wielokrotne pomiary z późniejszą oceną i eliminacją wartości odstających. Wynik zostaje „zamrożony” i pokazany jako stabilny odczyt. W ten sposób IRPC zapewnia prawidłowe i powtarzalne wyniki. Seria Turb® 750 korzysta przy kalibracji ze sprawdzonych standardów AMCO Clear® oraz z optymalnego okna pomiarowego. Zmierzone wartości są przechowywane jako zestawy danych z powiązanym protokołem kalibracji, identyfikatorem próbki oraz informacjami AQA.
Czytaj więcej
Spektrofotometr FTIR IRXross
IRXross to najnowszy spektrofotometr FTIR japońskiego producenta Shimadzu Corporation, który w codziennej pracy zapewnia uzyskanie widm z bardzo wysokim stosunkiem sygnału do szumu wynoszącym powyżej 55 000:1, rozdzielczością od 0,25 cm-1 oraz szybkością pomiaru pozwalającą na wykonanie nawet do 20 widm na sekundę. Umożliwia śledzenie zmian w relatywnie szybkich reakcjach z zachowaniem najwyższej czułości oraz przy zachowaniu jak najlepszej separacji pików. Nowy spektrofotometr IRXross wyróżnia się najniższym w swojej klasie aparatów poziomem szumów, a poprawiona ergonomia aparatu wraz z automatycznym osuszaczem komory interferometru oraz oprogramowaniem LabSolutions IR zapewniają łatwość użytkowania. Szerokie możliwości rozbudowy pozwalają nie tylko na szybką i łatwą analizę próbek ciekłych czy stałych za pomocą przystawek ATR, ale również umożliwiają zaawansowaną analizę próbek gazowych dzięki opcjonalnemu detektorowi MCT. W połączenie z mikroskopem AIM- 9000 jest doskonałym narzędziem do analizy mikroplastiku.
Czytaj więcej
Nowoczesna wytłaczarka laboratoryjna PROCESS 16
Wytłaczarka dwuślimakowa Thermo Scientific PROCESS 16 została zaprojektowana w sposób zapewniający łatwą obsługę i wydajność. Kompaktowa budowa i dzielona w połowie konstrukcja cylindra ze zdejmowalną górną częścią ułatwia czyszczenie i zapewnia elastyczność zastosowań dostosowanych do potrzeb klienta. Jest to sprzęt przydatny do procesów mieszania, który współpracować może z układami odbiorczymi takimi jak nawijarka do filamentów, system odbioru folii i taśm, granulator. Do zastosowań w branży spożywczej i farmaceutycznej dostępna jest również wersja „hygenic”. Wytłaczarka sterowana jest z ekranu dotykowego, który posiada zintegrowane sterowanie dozowników. Kompaktowa konstrukcja minimalizuje wykorzystanie przestrzeni laboratoryjnej i zapewnia łatwe czyszczenie oraz umożliwia demontaż elementów mających kontakt z produktem. Zastosowania: - mieszanie (compounding) polimerów wraz z dodatkami i napełniaczami różnego typu - wytwarzanie filamentów do druku 3D przy wykorzystaniu odpowiednich układów odbiorczych, - wytwarzanie taśm, folii, rozdmuch folii, - badanie oraz produkcja zamienników mięsa z na bazie produktów roślinnych (teksturowane białka roślinne – TVP, analogi mięsa o wysokiej wilgotności - HMMA) Cechy: - zakres wydajności od 0,4 kg/h do 20 kg/h (w zależności od materiału), - segmentowa konstrukcja ślimaków i zdejmowana górna połowa cylindra, - zestaw do regulacji długości śruby umożliwia mieszanie małych ilości materiału, - porty cylindra umożliwiające maksymalną elastyczność w umiejscowieniu punktu dozowania i odgazowywania, - elementy mające kontakt z materiałem do wyboru z trzech gatunków
stali, - szerokie portfolio akcesoriów, na przykład: głowice, dozowniki, wanna, przenośniki taśmowe, granulatory, odbiór pasków lub folii, odciąg i nawijarka Urządzenie moze znaleść zastosowanie w:
• przemyśle polimerowym, recyklingu,
• przemyśle spożywczym
• przemyśle farmaceutycznym (wersja hygenic)
• nauce (laboratoria R&D oraz uczelnie wyższe)
Czytaj więcej
Wyparki obrotowe z serii EV
Firma LabTech oferuje innowacyjną linię wyparek obrotowych z serii EV z kolorowym wyświetlaczem umożliwiającym kontrolę szybkości obrotowej i temperatury, z automatycznie podnoszonym ramieniem i niezależną łaźnią wodną gwarantującą maksimum bezpieczeństwa i wysoką ergonomię pracy. Dzięki kompleksowemu podejściu firmy LabTech, dostępne są również akcesoria niezbędne do efektywnego procesu odparowywania. Są to pompy próżniowe, zestawy szkła, kontrolery próżni jak również chłodziarki recyrkulacyjne (chillery) eliminujące koszty zużycia wody. Zalety wyparki obrotowej: - łatwe wyjęcie kolby i łącznika destylacyjnego, - precyzyjna i stabilna kontrola temperatury ogrzewania i prędkości obrotowej, - szeroki zakres dostępnych akcesoriów, - łatwa rozbudowa wyparki obrotowej, - precyzyjna kontrola pracy dzięki cyfrowemu wyświetlaniu szybkości obrotów, temperatury, - szeroki zakres kontroli temperatury wyparki obrotowej, - funkcja zapisywania i śledzenia wszystkich parametrów trwającego procesu. Wyparki są również stosowane poza laboratoriami badawczymi, na przykład w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, petrochemicznym i spożywczym.
Czytaj więcej
Rheo-wiskozymetr Rheosense
Automatyczny rheo-wiskozymetr amerykańskiej firmy Rheosense mierzy lepkość bezwzględną płynów. Wymuszając przepływ cieczy przez kapilarę, aparat mierzy spadek ciśnienia w trzech punktach kapilary. Jeżeli znamy jej średnicę, jej długość i temperaturę, to zgodnie z prawem Hagena-Poiseuille’a (dla płynów newtonowskich) możemy określić lepkość cieczy, natomiast stosując poprawkę Weissenberga-Rabinowitscha-Mooneya możemy także badać płyny nienewtonowskie. Parametry techniczne aparatu: - Dokładność pomiaru: 2 % odczytu - Powtarzalność pomiaru lepkości: 0,5 % pełnej skali - Zakres temperatury pomiaru: od 4 oC do 70 oC (wersja standardowa), od 4 oC do 105 oC (wersja hts) - Mini malna objętość próbki: 20 μL - Zakres prędkości ścinania: od 0,5 s-1 do 1 400 000 s-1 - Zakres lepkości: od 0,2 mPas do 20 000 mPas Istnieje możliwość pomiaru lepkości w zadanym zakresie
temperatur w ramach jednego eksperymentu oraz możliwość pomiaru lepkości w zadanym zakresie prędkości ścinania w ramach jednego
eksperymentu.
Czytaj więcej
Młyn wibracyjny HSM
Firma Herzog wprowadziła na rynek nową wersję młyna wibracyjnego HSM. W modelu ręcznego młyna do przygotowania próbek wprowadzone zostały istotne udoskonalenia. Główny nacisk przy projektowaniu zmian położono na bezpieczną i ergonomiczną obsługę. Wysokość blatu roboczego została zmieniona, umożliwiając łatwiejszy załadunek i rozładunek misy mielącej. Szeroki uchwyt do przenoszenia po obu stronach zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo podczas transportu misy. Dostęp do misy mielącej został poprawiony poprzez powiększenie komory uchwytu. Siedmiocalowy, dotykowy wyświetlacz zapewnia przejrzystą nawigację po menu i intuicyjny dostęp do funkcji maszyny. Młyn wyposażony jest w płynną regulację prędkości obrotowej w zakresie 750 obr./min – 500 obr./min. Misy mielące ze stali chromowej, lub węglika wolframu dostępne są w rozmiarach 10 cm3, 50 cm3, 100 cm3 i 250 cm3.
Czytaj więcej